دسته‌هاگیاهان دارویی

علل بیماری نقرس و آنچه باید بدانید

تقسیم ‌بندی مواد غذایی بر اساس مقدار پورین موجود در آن ها برای افرادی که مبتلا به نقرس هستند:

گروه ۱:

مقدار زیادی پورین دارند (۱۰۰۰- ۱۰۰ میلی‌گرم نیتروژن پورینی در ۱۰۰ گرم غذا) که باید از مصرف آنها خودداری کرد و شامل :

فرآورده‌های گوشتی، گوشت قیمه شده، سوپ گوشت، آبگوشت غلیظ ، مغز، گوشت غاز و کبک، ماهی کولی، ماهی خال خالی، ماهی ساردین و مخمرهاست.

گروه‌ ۲:

مقدار متوسطی پورین دارند (۱۰۰- ۹میلی‌گرم نیتروژن پورینی در ۱۰۰ گرم غذا) و مصرف آنها به مقدار کم مجاز است که شامل : ماهی و گوشت (به غیر از موارد گروه ۱)، ماکیان، مارچوبه، لوبیاهای خشک، عدس، قارچ‌ و اسفناج است.

یک سهم (۹۰- ۶۰گرم) از گوشت، ماهی یا مرغ، و یا یک سهم (نیم فنجان) سبزیجات این گروه در روز، در دوران بهبودی مجاز است.

گروه ۳:

مقدار کمی پورین دارند. غذاهای این گروه می‌توانند هر روز استفاده شوند و شامل :

نان سفید و ترد، کیک و شیرینی‌جات، میوه، زیتون، کره یا مارگارین و روغن‌ها، دسرهای ژلاتینی، داروهای گیاهی، نوشیدنی‌های گازدار، شیر، پنیر، بستنی، فرنی، غلات و محصولات آن، شکلات، آجیل‌ها، قهوه، چاشنی ها، ترشی‌ها، کرم، تخم‌مرغ، سبزیجات (به غیر از موارد گروه ۲) ، نمک، چای، شکر و شیرینی‌جات، سرکه و سس سفید است.

راه های تشخیص بیماری نقرس:

آزمایش هایی که برای تشخیص این بیماری استفاده می‌شوند شامل:

 

۱٫آزمون مایع مفصل: پزشک ممکن است توسط سرنگ برای کشیدن مایعات از درون مفصل مبتلا اقدام کند. زمانی که این مایع زیر میکروسکوپ بررسی شود، نشان می‌دهد که کریستال در آن وجود دارد یا خیر.

۲٫آزمایش خون: پزشک برای بررسی میزان اسید اوریک در خون شما، ممکن است، آزمایش خون برای فرد مبتلا تجویز کند. توجه کنید که بعضی از افراد با اینکه اسید اوریک بالایی دارند هیچگاه به بیماری نقرس مبتلا نمی‌شوند و همچنین بعضی از افراد با اینکه اسید اوریک نرمالی دارند دچار این بیماری می‌شوند.

بعضی از عواملی که باعث به وجود آمدن کریستال های اسید اوریک می‌شوند، عبارتند از:

 

۱٫ چاقی
۲٫ مصرف الکل
۳٫بیماری های خاص شامل فشارخون بالای درمان نشده، بیماری های مزمن مانند دیابت، چربی یا کلسترول بالای خون و باریک شدن رگ ها نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به نقرس شود

۵٫ بعضی از داروها شامل دیورتیک ها (برای درمان فشارخون استفاده می‌شوند)، آسپرین و داروهایی که برای افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند، تجویز می‌شوند.

۶٫ سابقه خانوادگی
۷٫ سن و جنس: نقرس در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد، هرچند که در زمان یائسگی خطر ابتلای هر دو جنس به نقرس یکسان می‌شود. همچنین سن ابتلای مردان به نقرس عموما بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی بوده در حالیکه خانم ها معمولا بعد از یائسگی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *