دسته‌هاسبزیجات خشک گیاهان دارویی

تاثیر تغذیه سالم بر سلامت انسان

تغذیه سالم در حفظ و تداوم سلامت روح و جسم انسان اهمیت زیادی دارد و داشتن یک برنامه صحیح غذایی مناسب علاوه بر تندرستی جسم و تقویت سیستم ایمنی بدن در ایجاد نشاط و شادابی انسان مؤثر بوده و بدن را از بروز بیماری‌ها مصون می‌دارد.اندازه که انسان قوی و سالم باشد کمتر دچار امراض روحی و روانی می‌شود. طب قدیم و کلاسیک طبی است که علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها به درمان آن نیز می‌پردازد.

نظر بزرگان درباره تاثیر تغذیه سالم

حکیم بوعلی‌سینا بر این عقیده بود که اگر طبیب در درمان بیمار خود از اصلاح غذای او آغاز نکند، گویی بر کشتن وی جرئت یافته است.

همچنین زکریای رازی بر این عقیده است: تا جایی که می‌توانی بیماران را با غذا درمان کنی، با دارو درمان مکن و تا جایی که می‌توانی با داروی مفرد درمان کنی، با داروی مرکب درمان مکن.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: معده خانه تمام بیماری‌ها و پرهیز سرآمد درمان است. اگر به کلام گوهربار پیامبر اکرم(ص) توجه کنیم درمی‌یابیم که اکثر بیماری‌هایی که امروز افراد گریبان گیر آن هستند به‌دلیل پرخوری است.

تغذیه سالم از نظر طب سنتی

امروزه اکثر افراد با فرا رسیدن بهار حجامت می‌کنند که خود حجامت آداب و اصولی دارد و اگر رعایت نشود موجب بیمار شدن افراد می‌شود. متأسفانه افراد جامعه، طب قدیم را با حجامت می‌شناسند و تصور آن ها بر این است که حجامت برای همه افراد مفید است در صورتی که بدون اصلاح سبک زندگی و به خصوص نوع تغیه انجام هر درمانی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.

طب سنتی بر این عقیده پابرجاست: “غذای شما دوای شماست” و با تغییر نوع غذاهای مصرفی و نحوه زندگی کردن بسیاری از افراد از بیماری رهایی پیدا می‌کنند.

اطبای طب سنتی بر این باورند که در درمان بیماری‌ها باید تغییر سبک زندگی صورت گیرد یعنی فرد چه زمانی غذا مصرف کند, آداب غذا خوردن را آموزش ببیند, چه ساعتی بخوابد و چه ساعتی از خواب بیدار شود, در روز چه‌میزان فعالیت فیزیکی و ورزش داشته باشد, در طول روز چند بار اجابت مزاج داشته باشد, در مواقعی که عصبانی یا خوشحال یا غمگین است چگونه بر حالات روحی خود تسلط پیدا کند و چگونه روان سالم داشته باشد و در مواجهه با مسائل چگونه برخورد کند.

اما در درمان‌های طب سنتی شتاب‌زده نباید عمل شود چرا که درمان اگر شتاب زده باشد, بدن با یک شوک روبه‌رو می‌شود و خود این مسئله نه تنها به درمان کمک نمی‌کند بلکه ممکن است برای بیمار مشکلاتی ایجاد کند.

درمان در طب سنتی “زمان‌بر اما پایدارتر” است اما اگر افراد کنار مصرف داروهای طب سنتی تغییری در سبک زندگی خود و تغییری در نوع غذاهای مصرفی خود ندهند, همین مسئله عاملی برای عدم بهبودی بیمار است.

به‌عنوان مثال بسیاری از افراد داروی تقویت معده طب سنتی مصرف می‌کنند ولی همچنین با غذای خود آب یا سالاد یا ماست می‌خورند که خود این مسائل موجب عدم تأثیر دارو بر بدن است.

باید دانست که رعایت رژیم غذایی مناسب کنار مصرف داروهای طب سنتی, بهبود بیماری را چندین برابر می‌کند و چه‌بسا افرادی هستند که از پزشک خود شاکی‌اند که چرا بهبودی در خود نمی‌بینند و اگر در زندگی شخصی فرد دقت شود, مشاهده می‌شود که این فرد تغییری در سبک زندگی خود ایجاد نکرده و اصول ۶‌گانه حفظ سلامتی که شامل آب و هوا, خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها, حرکت و سکون, خواب و بیداری, اعراض نفسانی یا حالات روحی و روانی و احتباس و استفراغ را در زندگی خود رعایت نکرده است.

بسیاری از افراد غذاهای غلیظ که در معده به‌سختی هضم می‌شود مانند پیتزا, غذاهای آماده, سیب‌زمینی سرخ‌کرده با پنیر پیتزا, بادمجان, غذاهای رستورانی, ماکارونی, سالاد الویه, نان‌های حجیم مانند انواع نان باگت مصرف می‌کنند، کنار آن هم داروهای طب سنتی می‌خورند که تأثیر دارو کم می‌شود.

در طب سنتی بیماری‌ها را باید با غذاهای ساده و مواد غذایی که خون را از فضولات پاکسازی می‌کنند, درمان کرد.

به‌عنوان مثال افرادی بوده‌اند که دچار برخی بیماری‌های مزمن مانند دردهای مفاصل, آرتروز, واریکوسل, بیماری قند, فشار خون و … بوده‌اند که با یک اصلاح ساده نوع مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنند و رعایت آداب صحیح غذا خوردن بیماری شان کنترل شده و نیازی به مصرف داروهای طب سنتی پیدا نکرده‌اند چرا که “اصول درمان بیماری‌ها در طب سنتی پاکسازی بدن از مواد زائد است”.

کم‌خوری و تقلیل غذا سرآمد درمان است. بسیاری از افراد اگر مدتی امتحان کنند و همراه با غذای خود آب یا سالاد مصرف نکنند و غذای خود را به‌خوبی بجوند؛ پس از مدتی احساس سبکی و سرحالی خواهند داشت.

به‌عنوان یکی از مواد غذایی که به پاکسازی بدن از مواد زائد کمک می‌کند، می‌توان به سیب اشاره کرد. مصرف روزانه چند عدد سیب به‌صورت فالوده (سیب رنده‌شده با گلاب + عسل+ زعفران) یا آب سیب یا سیب پخته با کمی زعفران در وعده صبحانه یا وعده شام خود به‌تنهایی به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

ورزش و داشتن فعالیت روزانه خود به رقیق شدن مواد زائد در خون کمک کرده و مواد زائد از طریق ادرار یا مدفوع یا عرق از بدن دفع خواهد شد.

بسیاری از افراد که مدت طولانی ولی مداوم فعالیت فیزیکی مناسبی داشتند, بسیاری از مشکلاتشان برطرف شده است که ضرورت ورزش صحیح در طب نوین نیز بسیار تأکید شده است.

در پایان باید عنوان کرد که افراد بهتر است در درمان بیماری‌های خود عادات غذایی خود را تغییر دهند چرا که امروزه به اثبات رسیده است که غذا نقش مهمی را در سلامت انسان به‌عهده دارد که این مسئله در طب نوین کمتر به آن توجه شده است و پزشکان طب نوین به غذای بیمار و سبک زندگی آن توجه نمی‌کنند و نسخه‌ای به بیمار می‌دهند که اگر داروهای شیمیایی نیز کنار تغییر عادات غذاخوردن مصرف شود, فرد احساس بهبودی نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *